User Tools

Site Tools


gnd:sai_scena

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
Next revision Both sides next revision
gnd:sai_scena [2007/05/25 18:14]
gnd
gnd:sai_scena [2007/05/25 18:20]
gnd
Line 113: Line 113:
  
  
-==== whats up ? ====+ 
 + 
 +==== Whats up ? ====
  
 Piratstvo umoznilo vzniknut celym obchodnym odvetviam. Ci uz sa jedna o najomne agentury, ktore zaplnaju [[http://en.wikipedia.org/wiki/Darknet|darknet]] falosnymi datami, alebo o internetove datove pristavy ako [[http://www.rapidshare.com|rapidshare]], alebo [[http://thepiratebay.org/tor/3695151/Bjork_-_Volta_-_DTS_6.1ch|kontextovu adWord reklamu na strankach torrentovych trackerov]], jedno je jasne: pred ocami mame vznik novej "digitalnej" ekonomiky s vlastnostami totalne odlisnymi od jej IRL predlohy. Piratstvo umoznilo vzniknut celym obchodnym odvetviam. Ci uz sa jedna o najomne agentury, ktore zaplnaju [[http://en.wikipedia.org/wiki/Darknet|darknet]] falosnymi datami, alebo o internetove datove pristavy ako [[http://www.rapidshare.com|rapidshare]], alebo [[http://thepiratebay.org/tor/3695151/Bjork_-_Volta_-_DTS_6.1ch|kontextovu adWord reklamu na strankach torrentovych trackerov]], jedno je jasne: pred ocami mame vznik novej "digitalnej" ekonomiky s vlastnostami totalne odlisnymi od jej IRL predlohy.
  
-Clovek sa spytuje ze ci sa sukromne vlastnictvo nemusi vztahovat len na fyzicke predmety, ale ci by ho bolo mozne aplikovat aj na myslienky, napady, inovacie? Tento koncept sa nazyva Intellectual Property. Otazne je ze do akej miery je mozne aplikovat post-industrialne modely vlastnictva vo spolocnosti, ktora uz davno vstupila do informacneho veku. Miliony uzivatelov denno-denne kopiruju a pouzivaju nelegalny obsah. Su to naozaj kriminalnici, alebo kdesi nastala nebadana zmena, ktoru je uz nemozne zastavit ? +Clovek sa spytujeci sa sukromne vlastnictvo nemusi vztahovat len na fyzicke predmety, ale ci by bolo mozne ho aplikovat aj na myslienky, napady, inovacie? Tento koncept sa nazyva Intellectual Property. Otazne je ze do akej miery je mozne aplikovat post-industrialne modely vlastnictva vo spolocnosti, ktora uz davno vstupila do informacneho veku. Miliony uzivatelov denno-denne kopiruju a pouzivaju nelegalny obsah. Su to naozaj kriminalnici, alebo kdesi nastala nebadana zmena, ktoru je uz nemozne zastavit ? 
  
-Kde napriklad na sirokyh poliach medzi legalnym a nelegalnym pouzivanim technologie lezia internetove sluzby ako [[http://www.youtube.com|youtube]] alebo google video? Je iPod zariadenim sluziacim na porusovanie autorskeho prava ? Ako to je s mp3kami ktore pocuvaju ludia na [[http://www.last.fm|last.fm]] ? Je digitalizacia kniziek spolocnostou Google prekrocenim tej bezpecnej hranice ktora oddeluje "fair use" od porusenia kopyrajtu ? A co digitalizacia v kniziciach a galeriach ?+Kde napriklad v sirokom priestore medzi legalnym a nelegalnym pouzivanim technologie lezia internetove sluzby ako [[http://www.youtube.com|youtube]] alebo google video? Je iPod zariadenim sluziacim na porusovanie autorskeho prava ? Ako to je s mp3kami ktore pocuvaju ludia na [[http://www.last.fm|last.fm]] ? Je digitalizacia kniziek spolocnostou Google prekrocenim tej bezpecnej hranice ktora oddeluje "fair use" od porusenia kopyrajtu ? A co digitalizacia v kniziciach a galeriach ?
  
-Tieto otazky rezonuju v spolocnosti coraz viacej. Pristupy ako ich riesit su dva: jeden je konzervativny a vyzaduje striktne dodrziavanie vlastnictva aj na intelektualnej urovni, druhy princip je progresivny a definuje sferu myslienok ako free, alebo common. Spravidla je prvy pristup dominantejsi pretoze ho podporuju sucasne mocenske elity, prostrednictvom hospodarskych agreementov ako [[http://en.wikipedia.org/wiki/DMCA|DMCA]], [[http://en.wikipedia.org/wiki/Agreement_on_Trade-Related_Aspects_of_Intellectual_Property_Rights|TRIPS]], alebo organizacii ako [[http://www.wipo.int/|WIPO]]. Je to pristup, ktory zachova post-industrialny model reality, v ktorom nehrozi nebezpecenstvo zmeny paradigmy. Druhy pristup je omnoho fragmentovanejsi, pluralnejsi a jedna sa o zlozitu siet, priam mracno roznych open-source pristupov , [[http://en.wikipedia.org/wiki/Copyleft|copyleft]] licencii, [[http://www.opensource.org/|hnuti]], [[http://en.wikipedia.org/wiki/Alternative_compensation_system|novych ekonomickych modelov]] a nakoniec aj samotnych uzivatelov, ktori nevedomky tvoria zakladnu ktora prinasa zmenu nielen v autorskom zakone ale v celej spolocnosti.+Tieto otazky rezonuju v spolocnosti coraz viacej. Pristupy ako ich riesit su dva: jeden je konzervativny a vyzaduje striktne dodrziavanie vlastnictva aj na intelektualnej urovni, druhy princip je progresivny a definuje intelektualne vlastnictvo ako free, alebo common. Spravidla je prvy pristup dominantejsipretoze ho zastavaju sucasne mocenske elity, a utvrdzuju prostrednictvom hospodarskych agreementov ako [[http://en.wikipedia.org/wiki/DMCA|DMCA]], [[http://en.wikipedia.org/wiki/Agreement_on_Trade-Related_Aspects_of_Intellectual_Property_Rights|TRIPS]], alebo organizacii ako [[http://www.wipo.int/|WIPO]]. Je to pristup, ktory zachova post-industrialny model reality, v ktorom nehrozi nebezpecenstvo zmeny paradigmy. Druhy pristup je omnoho fragmentovanejsi, pluralnejsi a jedna sa o zlozitu siet, priam mracno roznych open-source pristupov , [[http://en.wikipedia.org/wiki/Copyleft|copyleft]] licencii, [[http://www.opensource.org/|hnuti]], [[http://en.wikipedia.org/wiki/Alternative_compensation_system|novych ekonomickych modelov]] a nakoniec aj samotnych uzivatelov, ktori nevedomky tvoria zakladnu ktora prinasa zmenu nielen v autorskom zakone ale v celej spolocnosti.
  
-(poznamka autora: nesnazim sa tu povedat ze piratstvo ovorilo debatu o intelektualnom vlastnictve, ani ze sposobilo vznik nejakeho "hnutia" alebo cohokolvek. moj argument je, ze rozmach p2p debatu omnoho viacej rozsiril a otvoril verejnosti. To ze v clanku spomiinam na jednom mieste piratov aj open-source hnutie je dosledkom toho ze sa v tejto debate ocitli na //zhruba// rovnakych poziciach.)+(poznamka autora: nesnazim sa tu povedat ze piratstvo otvorilo debatu o intelektualnom vlastnictve, ani ze sposobilo vznik nejakeho "hnutia" alebo cohokolvek. moj argument je, ze rozmach p2p debatu omnoho viacej rozsiril a spristupnil verejnosti. To ze v clanku spominam na jednom mieste piratov aj open-source hnutie je dosledkom toho ze sa v tejto debate ocitli na //zhruba// rovnakych poziciach.)
  
  
gnd/sai_scena.txt · Last modified: 2007/05/25 17:12 (external edit)