User Tools

Site Tools


gnd:chllwvhpngghntlg

This is an old revision of the document!


Hypnagogický pop, hauntológia a chillwave sa vynorili v priebehu posledných rokov (Hypnagogicky pop pomenovaný v 2009 vo Wire, hauntologia v 2006 na blogu Simona Reynoldsa, chillwave v 2009 na blogu Carlesa) ako hudobné žánre, ktorých spoločným rozmerom je spôsob akým pristupujú ku histórií a pamäti. História je v prvom rade neobjektívna a osobná. Viacej ako oficiálna, písaná alebo kodifikovaná sa tu história chápe ako spomienka, pamäť - takže je vždy rozmazaná, pokrútená, nieje možne rozlíšiť medzi fikciou a realitou, medzi falošnou a skutočnou spomienkou.

Jednotlivé žánre k minulosti pristupujú rôzne - americký chillwave sa pokladá za “letnú” hudbu, je odľahčený, pre bezstarostné decká, návrat do šťastnej minulosti 80tých rokov, prežiarená obývačka v sobotné popoludnie. Hudobne sa chillwave odráža od house-u, prípadne hiphopu, nad rovnou rytmikou stavia 80's synťákové plochy a typický vyechovaný spev, ktorý prichádza ako aurálna ozvena priamo z minulosti. Hudobníci: Memory Tapes, Millionyoung, Toro y moi, Blackbird Blackbird, Washed Out, Teen Daze

Rovnako americký je Hypnagogický pop, ktorý hudobne naštartovali Ariel Pink a James Ferraro. Jedná sa o žáner obrátený do minulosti, z ktorej čerpá popkultúrny odpad - až barokový úpadok 80tých rokov poskytuje výživu vo forme útržkov 80's hudby, filmov, estetiky. Tieto sú ako spomienky alebo útržky zážitkov premiešané do psychedelickej koláže, ktorá vzniká v stave hypnagógie kedy sa “prepočutia a halucinácie napájajú do procesu vznikajúcich snov”. Tým že Hypnagogický pop sníva o minulosti, snaží sa vlastne extrapolovať budúcnosť. Hudobníci: Ariel Pink, Haunted graffiti, Skaters, Ducktails, James Ferraro

Britská návratová verzia je Hauntológia. Oproti chillwave-u a hypnagogickému popu je omnoho konceptuálnejšia - asi najzásadnejšia je tu práca projektu Caretaker - ktorý vydal zásadny album “Theoretically Pure Anterograde Amnesia” - kolekciu šiestich cd, obsahujúcich pesničky z ktorých každá sa venuje inej poruche pamäti u človeka. Hauntológia čerpá opäť z minulosti, avšak ide tu o aurálny žáner hudby, ktorý sa snaží zrekonštruovať pocit ktorý vyvolávajú už zabudnuté spomienky - je to ako pohľad na vyblednutú pohľadnicu z 30tých rokov, ešte obsahuje nejaký náboj, ale stal sa efemérnym, rozplynul sa v ovzduší. Caretaker napríklad konkrétne pracuje s vinylmi starej hudby, ktoré sampluje a modifikáciou pôvodných nahrávok ich necháva zvukovo čoraz viacej vyblednúť, až znejú ako ektoplazmatická hudba hrajúca pre duchov v opustenej tančiarni. Hudobníci: Caretaker, Daniel Lopatin, Oneohtrix Point Never, The Focus Group, Demdike Stare, Belbury Poly, Mordant Music

Tu je napísané niečo podobné, ale skrz mystifikáciu: http://apesago.tumblr.com/post/962947809/teen-daze-four-more-years-ep-wonder-beard-tapes

Nasledujú videa a útržky anglických popisov ku jednotlivým žánrom. Videá som vyberal s prihliadnutím na kvalitu tracku a takisto na estetiku súvisiacu zo žánrom. Kedže všetky žánre pracujú s minulosťou a spomienkami, veľká väčšina videí ide tiež týmto smerom: spomienky blednú, sú nedokonalé, minulosť má špeciálne farby, vzniká tam šum, mieša sa do toho popkultúra, etc - takže esteticky to je cca 80's video kazetová vec..

Chillwave

“žáner hudby, pre ktorého hudobníkov je charakteristické silné používanie efektového procesingu, syntetizátorov, samplovania a veľmi filtrovaných vokálov s jednoduchými melodickými linkami. Názov sa odkazuje na vplyv zvukov New Wave hudby, a nostalgiou za 80s synthpopom prefiltrovaným skrz poškodenú optiku, znovuvynachádzajúc éru v omnoho väčšej lo-fi podobe.

http://en.wikipedia.org/wiki/Chillwave

“Znie ako niečo čo hrá na pozadí starej VHS kazety z 80s / 90s, ktorú si našiel na povale.” http://blogs.wsj.com/speakeasy/2010/03/13/is-chillwave-the-next-big-music-trend/

0Gqh4e1S6j0?.swf C08ucWQ6tCo?.swf

xhIJGF85Pro?.swf -CreEuaS8QY?.swf

hypnagogic pop

“Hypnagogický pop je pop pokrútený spomienkou na spomienku. Svoju silu čerpá z popkultúry 80tých rokov, do ktorej sa narodilo mnoho hudobníkov tohto žánru, pričom je až teraz zapracovávaná do undergroundovej hudby ako špeciálny vplyv. Hypnagogické stavy sa nachádzajú medzi bdelosťou a spánkom, kedy sa prepočutia a halucinácie napájajú do procesu vznikajúcich snov.”

” … mentálny priestor v momente kedy zaspávate ako dieťa, zatiaľčo vaše podvedomie infiltrujú stenami tlmené zvuky vzdialeného popu a diska. v súlade s myšlienkou, že ho straší pop, jeho katalóg releasov je obsadený zmrtvychvstalými formami z 80tých, ktoré boli oslobodené z ich historického kontextu: slimer z Krotiteľov duchov, surf filmy točené rovno do video-distribúcie, TV večere, staré diely Beverly Hills 90210.

“Hypnagogický pop fetišizuje už nie módne média svojej mladosti, vydávajúc albumy na kazetách, oslavujúc éru videa, posadnutý potenciálom fotokopírovacieho umenia devalvovať realitu. Mnoho z hlavných predstaviteľov žánru vydáva svoje nahrávky v surových čierno-bielých Xeroxovaných obaloch, ktoré pripomínajú pocit nesformovanej hudby, pričom preberajú vzhľad zahmlených hlbín kryštáľovej gule. V Hypnagogickom pope, sú šum pásky a atmosféry pozadia často amplifikované … zvýrazňujúc tak aspekt naschvál degradovaného alebo prepočutého popu. Držiac sa svojho vzniku, znie často ako ozvena, ako after-image, pričom jeho hráči používajú moderné nástroje na cestu časom - dróny, improvizácie, pásky presýtene efektmi, tak aby zosilnili jeho moc snívať o budúcnosti a zároveň ho zachrániť z nadvlády hodnôt špecifických pre minulú éru.”

Childhood's send, David Keenan, Wire

http://gondapeter.sk/files/hypnagogic_pop_-_wire306.pdf

oc_CMLGkBuE?.swf _KV5ZsEcWVs?.swf

obFfymEHZOQ?.swf R94EQHBWH14?.swf

Hauntology

“Hauntológia je typ hudby, ovplzvnený BBC Rádiofonickým Workshopom a nejasným pocitom ohrozenia počas studenej vojny, ktorý je prítomný v náučných filmoch z 80tých, spolu s priznaným vplyvom “library music” rovnako vo zvuku ako v dizajne obalov. Koncept toho ako si ľudia v iných dekádach predstavovali budúci svet je tu kľúčovým prvkom ku hauntologického zvuku.”

http://www.last.fm/tag/hauntology/wiki

“polo-zmazaná alebo ešte nedosiahnutá forma piesne … prípravný, ektoplazmatický zvuk … kvôli niečomu mi evokuje seanse – prízračný, akoby zo záhrobia, bez hocakej pevnej formy, len temné emanácie … “hauntológia” je moj prvý tip na názov, pre Derridovskú spektrálnu rezonanciu, ale možno existuje nejaký výstižnejší - alebo naopak s väčšou príchuťou fantazmagórie a amorfnosti ..”

http://blissout.blogspot.com/2006_01_01_blissout_archive.html#113701396205302384

o caretakerovej hudbe (theoretically pure anterograde amnesia)

“Aurálna štúdia vyblednutých spomienok, a prízračných stop zvuku, ktorá je preložená do tesne vrstvených kúskov ktoré v sebe obsahujú prvky dávno zabudnutých piesní a ozviem detstva. Čo je tak zásadné na tejto nahrávke je ako sú tracky konzistentne úžasné, udžiavajúc takmer hyperreálnu narkózu od začiatku až do konca … Obrovská cesta do najtemnejších zákuti psychiky.”

“Snažil som sa spraviť kolekciu, ktorá by bola veľmi ťažko zapametateľná, v mnohých ohľadoch audio hmlu. Snažiť sa uchopiť myšlienku ale každý krát zlyhať” http://www.tinymixtapes.com/features/james-kirby-caretaker

k12yADJJWjU?.swf mMawfy7mgrs?.swf

-RFunvF0mDw?.swf ySeXihaEqZY?.swf

gnd/chllwvhpngghntlg.1309530593.txt.gz · Last modified: 2011/07/01 14:29 (external edit)