User Tools

Site Tools


gnd:chllwvhpngghntlg

This is an old revision of the document!


Hypnagogický pop, hauntológia a chillwave sa vynorili v priebehu posledných rokov (Hypnagogicky pop pomenovaný v 2009 vo Wire, hauntologia v 2006 na blogu Simona Reynoldsa, chillwave v 2009 na blogu Carlesa) ako hudobné žánre, ktorých spoločným rozmerom je spôsob akým pristupujú ku histórií a pamäti. História je v prvom rade neobjektívna a osobná. Viacej ako oficiálna, písaná alebo kodifikovaná histórií sa tu história chápe ako spomienka, pamäť - takže je vždy rozmazaná, pokrútená, nieje možne rozlíšiť medzi fikciou a realitou, medzi falošnou a skutočnou spomienkou.

Jednotlivé žánre k minulosti pristupujú rôzne - americký chillwave sa pokladá za “letnú” hudbu, je odľahčený, pre bezstarostné decká, návrat do šťastnej minulosti 80tých rokov, prežiarená obývačka v sobotné popoludnie. Hudobne sa chillwave odráža od house-u, prípadne hiphopu, nad rovnou rytmikou stavia 80's synťákové plochy a typický vyechovaný spev, ktorý prichádza ako aurálna ozvena priamo z minulosti. Hudobníci: Memory Tapes, Millionyoung, Toro y moi, Blackbird Blackbird, Washed Out, Teen Daze

Rovnako americký je Hypnagogický pop, ktorý hudobne naštartovali Ariel Pink a James Ferraro. Jedná sa o žáner obrátený do minulosti, z ktorej čerpá popkultúrny odpad - až barokový úpadok 80tých rokov poskytuje výživu vo forme útržkov 80's hudby, filmov, estetiky. Tieto sú ako spomienky alebo útržky zážitkov premiešané do psychedelickej koláže, ktorá vzniká v stave hypnagógie kedy sa “prepočutia a halucinácie napájajú do procesu vznikajúcich snov”. Tým že Hypnagogický pop sníva o minulosti, snaží sa vlastne extrapolovať budúcnosť. Hudobníci: Ariel Pink, Haunted graffiti, Skaters, Ducktails, James Ferraro

Britská návratová verzia je Hauntológia. Oproti chillwave-u a hypnagogickému popu je omnoho konceptuálnejšia - asi najzásadnejšia je tu práca projektu Caretaker - ktorý vydal zásadny album “Theoretically Pure Anterograde Amnesia” - kolekciu šiestich cd, obsahujúcich pesničky z ktorých každá sa venuje inej poruche pamäti u človeka. Hauntológia čerpá opäť z minulosti, avšak ide tu o aurálny žáner hudby, ktorý sa snaží zrekonštruovať pocit ktorý vyvolávajú už zabudnuté spomienky - je to ako pohľad na vyblednutú pohľadnicu z 30tých rokov, ešte obsahuje nejaký náboj, ale stal sa efemérnym, rozplynul sa v ovzduší. Caretaker napríklad konkrétne pracuje s vinylmi starej hudby, ktoré sampluje a modifikáciou pôvodných nahrávok ich necháva zvukovo čoraz viacej vyblednúť, až znejú ako ektoplazmatická hudba hrajúca pre duchov v opustenej tančiarni.

Tu je napísané niečo podobné, ale skrz mystifikáciu: http://apesago.tumblr.com/post/962947809/teen-daze-four-more-years-ep-wonder-beard-tapes

Nasledujú videa a útržky anglických popisov ku jednotlivým žánrom. Videá som vyberal s prihliadnutím na kvalitu tracku a takisto na estetiku súvisiacu zo žánrom. Kedže všetky žánre pracujú s minulosťou a spomienkami, veľká väčšina videí ide tiež týmto smerom: spomienky blednú, sú nedokonalé, minulosť má špeciálne farby, vzniká tam šum, mieša sa do toho popkultúra, etc - takže esteticky to je cca 80's video kazetová vec..

Chillwave

“žáner hudby, pre ktorého hudobníkov je charakteristické silné používanie efektového procesingu, syntetizátorov, samplovania a veľmi filtrovaných vokálov s jednoduchými melodickými linkami. Názov sa odkazuje na vplyv zvukov New Wave hudby, a nostalgiou za 80s synthpopom prefiltrovaným skrz poškodenú optiku, znovuvynachádzajúc éru v omnoho väčšej lo-fi podobe.

http://en.wikipedia.org/wiki/Chillwave

“Znie ako niečo čo hrá na pozadí starej VHS kazety z 80s / 90s, ktorú si našiel na povale.” http://blogs.wsj.com/speakeasy/2010/03/13/is-chillwave-the-next-big-music-trend/

0Gqh4e1S6j0?.swf C08ucWQ6tCo?.swf

xhIJGF85Pro?.swf -CreEuaS8QY?.swf

hypnagogic pop

“Hypnagogický pop je pop pokrútený spomienkou na spomienku. Svoju silu čerpá z popkultúry 80tých rokov, do ktorej sa narodilo mnoho hudobníkov tohto žánru, pričom je až teraz zapracovávaná do undergroundovej hudby ako špeciálny vplyv. Hypnagogické stavy sa nachádzajú medzi bdelosťou a spánkom, kedy sa prepočutia a halucinácie napájajú do procesu vznikajúcich snov.”

” … mentálny priestor v momente kedy zaspávate ako dieťa, zatiaľčo vaše podvedomie infiltrujú stenami tlmené zvuky vzdialeného popu a diska. v súlade s myšlienkou, že ho straší pop, jeho katalóg releasov je obsadený zmrtvychvstalými formami z 80tých, ktoré boli oslobodené z ich historického kontextu: slimer z Krotiteľov duchov, surf filmy točené rovno do video-distribúcie, TV večere, staré diely Beverly Hills 90210.

“Hypnagogický pop fetišizuje už nie módne média svojej mladosti, vydávajúc albumy na kazetách, oslavujúc éru videa, posadnutý potenciálom fotokopírovacieho umenia devalvovať realitu. Mnoho z hlavných predstaviteľov žánru vydáva svoje nahrávky v surových čierno-bielých Xeroxovaných obaloch, ktoré pripomínajú pocit nesformovanej hudby, pričom preberajú vzhľad zahmlených hlbín kryštáľovej gule. V Hypnagogickom pope, sú šum pásky a atmosféry pozadia často amplifikované … zvýrazňujúc tak aspekt naschvál degradovaného alebo prepočutého popu. Držiac sa svojho vzniku, znie často ako ozvena, ako after-image, pričom jeho hráči používajú moderné nástroje na cestu časom - dróny, improvizácie, pásky presýtene efektmi, tak aby zosilnili jeho moc snívať o budúcnosti a zároveň ho zachrániť z nadvlády hodnôt špecifických pre minulú éru.”

Childhood's send, David Keenan, Wire

http://gondapeter.sk/files/hypnagogic_pop_-_wire306.pdf

oc_CMLGkBuE?.swf _KV5ZsEcWVs?.swf

obFfymEHZOQ?.swf R94EQHBWH14?.swf

Hauntology

“Hauntology is a type of music, influenced by the BBC Radiophonic Workshop and the vague sense of cold war dread present in public information films from the 1980s, along with an acknowledged debt in both sound and sleeve design from library music. The concept of what people in previous decades imagined the future would be like is a key element of the hauntology sound.”

http://www.last.fm/tag/hauntology/wiki

“half-erased or never-quite-attained songform … apparational, ectoplasmic sound … makes me think of seances for some reason – eerie, sort of position normal from beyond the grave, no solid form whatsoever, just tenebrous emanations … “hauntology” is my early bid for a name, for the Derrida spectrality resonance, but there must be a snappier–or conversely, more phantasmal and amorphously flavorful one .. ”

http://blissout.blogspot.com/2006_01_01_blissout_archive.html#113701396205302384

o caretakerovej hudbe (theoretically pure anterograde amnesia)

“aural study of faded memories and ghostly traces of sound, translating into densely layered pieces that contain within them elements of long forgotten songs and childhood echoes. What's so striking about this box set is just how consistently incredible the pieces here really are, sustaining an almost hyperreal narcosis from beginning to end … An immense journey into the darkest edge of the psyche”

“I was trying to make a collection which was very hard to remember, an audio fog in many ways. Trying to grasp a memory but failing each time.”

http://www.tinymixtapes.com/features/james-kirby-caretaker

k12yADJJWjU?.swf mMawfy7mgrs?.swf

-RFunvF0mDw?.swf ySeXihaEqZY?.swf

gnd/chllwvhpngghntlg.1309529572.txt.gz · Last modified: 2011/07/01 14:12 (external edit)