User Tools

Site Tools


gnd:chllwvhpngghntlg

This is an old revision of the document!


Hypnagogický pop, hauntológia a chillwave sa vynorili v priebehu posledných rokov (Hypnagogicky pop pomenovaný v 2009 vo Wire, hauntologia v 2006 na blogu Simona Reynoldsa, chillwave v 2009 na blogu Carlesa) ako hudobné žánre, ktorých spoločným rozmerom je spôsob akým pristupujú ku histórií a pamäti. História je v prvom rade neobjektívna a osobná. Viacej ako oficiálna, písaná alebo kodifikovaná histórií sa tu história chápe ako spomienka, pamäť - takže je vždy rozmazaná, pokrútená, nieje možne rozlíšiť medzi fikciou a realitou, medzi falošnou a skutočnou spomienkou.

Jednotlivé žánre k minulosti pristupujú rôzne - americký chillwave sa pokladá za “letnú” hudbu, je odľahčený, pre bezstarostné decká, návrat do šťastnej minulosti 80tých rokov, prežiarená obývačka v sobotné popoludnie. Hudobne sa chillwave odráža od house-u, prípadne hiphopu, nad rovnou rytmikou stavia 80's synťákové plochy a typický vyechovaný spev, ktorý prichádza ako aurálna ozvena priamo z minulosti. Hudobníci: Memory Tapes, Millionyoung, Toro y moi, Blackbird Blackbird, Washed Out, Teen Daze

Rovnako americký je Hypnagogický pop, ktorý hudobne naštartovali Ariel Pink a James Ferraro. Jedná sa o žáner obrátený do minulosti, z ktorej čerpá popkultúrny odpad - až barokový úpadok 80tých rokov poskytuje výživu vo forme útržkov 80's hudby, filmov, estetiky. Tieto sú ako spomienky alebo útržky zážitkov premiešané do psychedelickej koláže, ktorá vzniká v stave hypnagógie kedy sa “prepočutia a halucinácie napájajú do procesu vznikajúcich snov”. Tým že Hypnagogický pop sníva o minulosti, snaží sa vlastne extrapolovať budúcnosť. Hudobníci: Ariel Pink, Haunted graffiti, Skaters, Ducktails, James Ferraro

Britská návratová verzia je Hauntológia. Oproti chillwave-u a hypnagogickému popu je omnoho konceptuálnejšia - asi najzásadnejšia je tu práca projektu Caretaker - ktorý vydal zásadny album “Theoretically Pure Anterograde Amnesia” - kolekciu šiestich cd, obsahujúcich pesničky z ktorých každá sa venuje inej poruche pamäti u človeka. Hauntológia čerpá opäť z minulosti, avšak ide tu o aurálny žáner hudby, ktorý sa snaží zrekonštruovať pocit ktorý vyvolávajú už zabudnuté spomienky - je to ako pohľad na vyblednutú pohľadnicu z 30tých rokov, ešte obsahuje nejaký náboj, ale stal sa efemérnym, rozplynul sa v ovzduší. Caretaker napríklad konkrétne pracuje s vinylmi starej hudby, ktoré sampluje a modifikáciou pôvodných nahrávok ich necháva zvukovo čoraz viacej vyblednúť, až znejú ako ektoplazmatická hudba hrajúca pre duchov v opustenej tančiarni.

Tu je napísané niečo podobné, ale skrz mystifikáciu: http://apesago.tumblr.com/post/962947809/teen-daze-four-more-years-ep-wonder-beard-tapes

Nasledujú videa a útržky anglických popisov ku jednotlivým žánrom. Videá som vyberal s prihliadnutím na kvalitu tracku a takisto na estetiku súvisiacu zo žánrom. Kedže všetky žánre pracujú s minulosťou a spomienkami, veľká väčšina videí ide tiež týmto smerom: spomienky blednú, sú nedokonalé, minulosť má špeciálne farby, vzniká tam šum, mieša sa do toho popkultúra, etc - takže esteticky to je cca 80's video kazetová vec..

Chillwave

“genre of music where artists are often characterized by their heavy use of effects processing, synthesizers, looping, sampling, and heavily filtered vocals with simple melodic lines. The name refers to the influence of New Wave music sounds, with nostalgia for 80s synthpop filtered through a distorted lens, re-envisioning the era in a more lo-fi sense.” http://en.wikipedia.org/wiki/Chillwave

“sounds like something playing in the background of an old VHS cassette that you found in your attic from the late ’80s/’90s.” http://blogs.wsj.com/speakeasy/2010/03/13/is-chillwave-the-next-big-music-trend/

0Gqh4e1S6j0?.swf C08ucWQ6tCo?.swf

xhIJGF85Pro?.swf -CreEuaS8QY?.swf

hypnagogic pop

“Hypnagogic pop is pop music refracted through the memory of a memory. It draws its power from the 1980s pop culture into which many of the genre's players were born, and which is only now being factored into underground music as a spectral influence. Hypnagogic realms are the ones between waking and sleeping, liminal zones where mis-hearings and hallucinations feed into the formation of dreams.”

“… the headspace of the moment just before you go to sleep as a child, while somewhere in the distance the sounds of pop and disco come muffled through the wall and infiltrate your subconscious. In keeping with this idea of being haunted by pop, his back catalogue is populated by revenant 1980s forms freed from their historical context: slimers from Ghostbusters, straight-to-video surf movies, TV dinners, old episodes of Beverley Hills 90210.”

“Hypnagogic pop fetisises the outmoded media of its infancy, releasing albums on cassette, celebrating the video era and obsessing over the reality-scrambling potential of photocopied art. Many of the main players' recordings come with crude black and white Xeroxed artwork, paralleling the inchoate feel of the music while taking on the appearance of the smoky depths of a crystal ball. In Hypnagogic pop, tape hiss and background atmospherics are often amplified … thus highlighting the aspect of deliberately degraded or misheard pop. In keeping with its genesis, it often sounds like an echo, an after- image, with.the players using modern time-traveling tools - drone, improvisation, FX-saturated tape - in order to amplify its powers of future dreaming while rescuing it from the thrall of era-specific values.”

Childhood's send, David Keenan, Wire

http://gondapeter.sk/files/hypnagogic_pop_-_wire306.pdf

oc_CMLGkBuE?.swf _KV5ZsEcWVs?.swf

obFfymEHZOQ?.swf R94EQHBWH14?.swf

Hauntology

“Hauntology is a type of music, influenced by the BBC Radiophonic Workshop and the vague sense of cold war dread present in public information films from the 1980s, along with an acknowledged debt in both sound and sleeve design from library music. The concept of what people in previous decades imagined the future would be like is a key element of the hauntology sound.”

http://www.last.fm/tag/hauntology/wiki

“half-erased or never-quite-attained songform … apparational, ectoplasmic sound … makes me think of seances for some reason – eerie, sort of position normal from beyond the grave, no solid form whatsoever, just tenebrous emanations … “hauntology” is my early bid for a name, for the Derrida spectrality resonance, but there must be a snappier–or conversely, more phantasmal and amorphously flavorful one .. ”

http://blissout.blogspot.com/2006_01_01_blissout_archive.html#113701396205302384

o caretakerovej hudbe (theoretically pure anterograde amnesia)

“aural study of faded memories and ghostly traces of sound, translating into densely layered pieces that contain within them elements of long forgotten songs and childhood echoes. What's so striking about this box set is just how consistently incredible the pieces here really are, sustaining an almost hyperreal narcosis from beginning to end … An immense journey into the darkest edge of the psyche”

“I was trying to make a collection which was very hard to remember, an audio fog in many ways. Trying to grasp a memory but failing each time.”

http://www.tinymixtapes.com/features/james-kirby-caretaker

k12yADJJWjU?.swf mMawfy7mgrs?.swf

-RFunvF0mDw?.swf ySeXihaEqZY?.swf

gnd/chllwvhpngghntlg.1309528375.txt.gz · Last modified: 2011/07/01 13:52 (external edit)