in progress..
Kazdy web si uchovava nejake jedinecne nadradene menu. Nieco ako navigacia prvej urovne ktora sa nemeni a menia sa len jednotlive sposoby interakcie v roznych castiach stranky.
Vsade len jednodimenzionalne vyhladavanie. Nemozne hladat podla viacerych termov naraz a robit na nich operacie. (okrem toho jedineho channel4 navigovanie cez tv program)
vacsina webov ma na uvodnej obrazovke v strede nejaky dominantny vizualny prvok - banner, mapu, video - na ktory sa pozornost navstevnika zamera ako prva.
Celkovo je video on demand charakteristicke:
1. Index stranky. Hore hlavna navigacia. V strede najvyraznejsi velky animovany banner na nejaku aktualnu show, banner sa obmiena + je v nom mozne navigovat cez ponuku portalu. Pod bannerom vyber z obsahu rozdeleny na “popular episodes / clips” / “featured content”. Vyber organizovany do stlpcov, naviguje sa skrolovanim nizsie. Nalavo este par navigacnych rebrickov pre tip od operatora, a popularne filmy/epizody, pripadne posledne pridany obsah.
2. Klik v menu hore na channels, tj. na index obsahu podla zanru / temy. Hore interaktivna video navigacia s obrazkami ku kazdemu zanru, dole podrobnejsie rozpisane zanre cisto v texte.
3. Klik v menu hore na “most popular”, tj. na sort obsahu podla popularity / hodnotenia. Viacero filtrov/agregacnych prvkov:
4. Klik v menu hore na “collections”, tj. agregacia podla nejakych random tem. Podobne ako pri “most popular” filtre hore, potom obsah, potom moznost skrolovat dalej dozadu..
5. Hned sa prehrava prve video z kolekcie. Pod nim moznost pozriet reviews, diskusie, pod tym zoznam dalsich videi v kolekcii.
6. Vybraty serial z menu. Hore navigacne menu, nasleduje velky banner s grafickou identitou seriala + odklik na prehranie pilotnej / poslednej casti, nizsie moznost klikov na diskusie, reviews, nasleduje zoznam poslednych dielov serialu vo forme ikoniek, az potom vo forme textu, nakoniec komentare uzivatelov. Zoznamy je mozne filtrovat podla viacerych kriterii ako popularita, ranking, airdate, etc..
7. Klik na nejaku cast serialu. Vizual rovnaky s tym ze v banneri bezi hned epizoda, inac vsetko to iste ako pri “series”. Vo video prehravacom okienku moznosti: “embed, share, details, full screen, pop out, lower lights”
1. Index. Podobne ako pri hulu animovany banner s meniacim sa vyberom “featured” obsahu. Moznost rovno hladat obsah cez banner. Hore nejake menu na serialy a filmy + whats on tv a takisto news & gossip. Pod bannerom ikonkovany zoznam videi rozdeleny podla zanrov s odklikmi na prehravanie. Neda sa sortit. Napravo dalsie featured veci, news, pripadne opat nejake top 10, etc.
2. Zoznam serialov podla abecedy (!). Nalavo zoznamy zanrov a producentov, napravo rozne top vybery. Horne menu zostava rovnake, len sa zvyrazni sekcia v ktorej sa uzivatel nachadza.
3. Ten isty princip ako zo serialmi, az nato ze obsah su filmy.
4. Pozeranie videa. Takmer cez celu obrazovku video player. Pod videom moznosti ako embed, post (na socialne siete), email, rate, fullscreen, etc. Nizsie moznost pozerat trailery, klipy, fotky. V pravom menu kontextovy vyber podobnych filmov.
1. Index kde je dominantnym prvkom search. Nizsie par vybranych epizod, a potom v roznych oddieloch (todays best, exclusive, selected networks) dalsie. Napravo aj fotogaleria alebo top news.
2. Klik na “browse by networks”. Len abecedny zoznam.
3. Klik na “tv shows”. Skor zoznam/databaza oproti hulu a fancast. Na indexe hned zaujem velky search bar, nalavo menu “Browse”, pod tym nejaky maly ikonizovany vyber par filmov a hned abecedny zoznam obsahu. Menu komplikovane, prevazuje text nad grafikou.
4. Pozeranie videa. Pomerne malo moznosti oproti Hulu a Fancast, je mozne len “buzz-nut” na yahoo, alebo pridat na facebook. Pod video rovno formular na komentare, napravo zase “related links”.
1. Index. Princip podobny Hulu a Fancast: dominantny je belky banner ako uputavka na rozne serialy, kt. sa obmiena. Tuna nadovazok ku obrazku aj maly motivacny text. Nad bannerom hlavne navigacne menu, search, pod nim narozdiel od predobrazov v hlavnom stlpceku dominuju clanky o TV/Serialoch, etc. Nalavo vyber zo serialov, spotlight a hd videa, napravo uz zvycajne top 20 zoznam videi + tv listing (co akurat ide v telke).
2. Shows. Celkom zabavne/zaujimavo spravene browsenie cez zoznam serialov. Opat interaktivny banner ale tentokrat je v nom grid zo vsetkych videi, su usporiadane do stvrcovej mriezky a reprezentovane ikonkou. Cez tuto mriezku sa da scrolovat bud z velkej vzdialenosti, alebo si zazoomovat na jednotlive videa a pohybovat sa cez ne. Mriezka sa da zmensit zvolenim zelaneho zanru. Pomocou scrollovania myskou sa da zvolit uroven “zoomu”. Pod bannerom sa nachadza Top 100 zoznam podla popularity, po kliknuti na browse all sa ukazu uz klasicke filtre (podla popularnosti, abecedy, ratingu, s navigaciou cez stranky hore aj dole)
3. Videos. Graficky zoznam videi zoradenych podla nejakych kategorii (picks, popular, recent, expiring, hd 1080p) cez ktory sa da bud vertikalne scrollovat alebo sa cez neho klikat v menu.
4. Watch. Pod playerom ktory je umiestneny v ciernom pase je pruh v ktorom sa da navigovat cez dalsie casti serialu. Nizsie je priestor pre komentare. Ziadne social network prepojenia.
1. Home Na uvodnej stranke v prvej urovni taby poskytujuce moznost vyberu tv kanalov, radia, kategorii a abecedneho zoznamu. Pod tabmi su featured videa/shows, ked na nich user zajde myskou zobrazi sa na nich kratky popis. Featured obsah sa da aj skrolovat ako inde. Pod featured videami su styri stlpce. Prvy nalavo je vertikalne rozdeleny na polovicu, v jednej sa daju zvoli BBC tv kanaly, v druhej sa hned ukaze aktualny program par hodin +- okolo sucasneho casu. Druhy stplec poskytuje na vyber sadu BBC radii., pod nim opat nejake featured videa. Treti stlpec obsahuje najpopularnejsi obsah, je mozne prepinat medzi radiom a tv, takisto hned kliknutim prehravat. Stvrty stplec je informacny o BBC playeri, tym ze je to verejnopravne medium asi musia babkam vysvetlovat co a ako :)
2. Kategorie Tab menu zostava zachovane, pod nim jednoducha tabulka vyplnena nadpisom kategorie a obrazkom. Sortovanie takmer ziadne, len podla TV / Radio.
3. Kategoria Standard. Hore zostava menu s tabmi, nalavo je mozno zvolit si jemnejsie rozlisenie danej kategorie, pripadne ine kategorie. V centre pozornosti je featured obsah, pod nim zoznam vsetkych shows, ktory je mozne triedit podla abececdy alebo casu, a posuvat sa v dalsich strankach. Stlpec napravo je vyberom najpopularnejsieho obsahu.
4. Channels Podobne ako kategorie, jednoducha mriezkova struktura tabulky s vyberom kanalov - kazdy ma uvedene dve most recent / alebo most popular shows na okamzite pustenie. Ziadna moznost triedenia - tych kanalov je ale len 10.
5. Watch Pozeranie videa je jednoduche, hore opat tab menu. pod nim samotne video bez moznosti odkazovat sa na social networky a posielat mailom, etc, pod nim skrolovatelny zoznam dalsich casti / pribuzneho obsahu.
http://www.itv.com/ - itv streaming video
1. Index
Pofiderny, standardny interface. Pod zalozkovym menu velky banner pre featured obsah, bez moznosti skrolovania, pod nim dalsie tri s mensimi ikonkami. Na stranke este vidiet reklamy, nejake boxy s “most watched” a “you might like” vyberom.
2. Shows.
Navigacia v shows je vyriesena ako tabulka s ikonkami, jedina moznost triedenia je cez abecedu, ziadna dalsia navigacia.
3. Show
Obrazok z relacie v strede, nalavo kontextove menu ku danemu zanru obsahujuce infotainment, pod obrazkom moznosti pozerat higlights, alebo ukazky a related obsah ku serialu.
4. Watch
Interface na pozeranie videa je prestylizovany, snaziac sa zachovat vizualnu identitu serialu s nejakym textom, bez hociakych dalsich moznosti klikania, posielania, etc.
1. Index
Krasny interaktivny vizual. Featured content cez celu obrazovku, menu zabudovane do obrazu. Navigacia cez mensie ikonky funguje tak ze sa roztiahnu ked na nich pride mys - zvyraznenie po zamerani pozornosti. Menu jednoduche zlozenene len zo styroch poloziek.
2. Listings
Navigacia v 2d priestore. Hore je slider cez dni tyzna a mesiaca, napravo zase cez hodinu daneho dna. Okienko s listingom relacii je dalej rozdelene na pat stlpcov podla kanalov. Dole sa da navigovat cez dalsi/predchadzajuci den, hore v pravom rohu je tlacitko ktore ku listingom doplni aj zakladne informacie o relaciach pripadne ich schova. Nalavo hore je button umoznujuci zobrazit program v pristupnejsej forme bez sliderov s vypisanymi anotaciami ku relaciam.
3. Programmes
Hore velke menu na navigaciu poda abecedy. Napravo hore moznost hladat relaciu podla nazvu, zoznam hladanych relacii sa interaktivne meni podla kazdeho dalsieho napisaneho pismenka. V strede featured obsah + stlpec na triedenie obsahu podla kategorii (children, food, etc)
4. Programme.
Nad hlavnym obrazkom ku danemu serialu je menu s info, moznostami zobrazit serie a epizody, klipy, obrazky zo serialu a pribuzne clanky. To iste je aj pod obrazkom ale vo viacej grafickej, interkativnej forme. Pribuzne clanky su super, takisto odklik na tweety o relacii.
5. Watch
Prezeranie jednoduche, video, posledne dve shows pod nim, moznost zobrazit vsetky. Napravo vela reklamy.
1. Index
Na uvodnej stranke je najdolezitejsie promo/nabor novych clenov. 2x join vimeo, dost velky priestor pred text o vimeu, pod nim rozpisane nejake aspekty vimena, v stlpci napravo moznosti browsit cez vimeo skupiny, explore vimeo + staff blog. nizsie v strednom stlpci su featured videa. navigacia obmedzena na We like / explore / right now (nieco ako dashboard)
2. Home
Hlavna navigacia je vpravo hore, pomocou dropdown menu. Druha uroven navigacie je klasicka zalozkova (inbox / my stuff / activity / discover). V centralnom stplci sa nachadzaju videa z okruhu ludi ktorych uzivatel na vimeu sleduje. V pravom stlpci mozno uploadnut video, zoznam online kontaktov, reklama a statistiky.
3. Categories
Navigacia je riesena zoznamom predefinovanych kategorii bez moznosti triedenia alebo vyhladavania.
4. Category
Navigacia v danej kategorii tiez nieje nic moc. Chyba moznost triedenia a hladania. Interface je neinteraktivny, ponuka sa nam len moznost klikania na par poslednych videi, suvisiacich ludi, kanalov a skupin, pripadne dole napravo prehlad poslednej aktivity v kategorii.
5. Video
Prezeranie videa je v dobrej kvalite, interface je nenapadny. Moznosti prepajat na socialne siete, zvacsit video, ziskat link na embed, pripadne si ho dat medzi obludene. Pod videom priestor pre komentare, tagy, zoznam uzivatelov ktorym sa video pacilo, statistiky. Napravo v stlpci podobne videa a moznost video pridat do skupiny, kanalu. albumu..
6. Upload
Upload videa je velmi jednoduchy a intuitivny. Jednym klinmutim sa da zvolit video, po jeho uploade sa ponuka moznost nastavovat jeho atributy, pricom vsak uzivatel moze toto spravit aj neskor.
6.2 Upload
V tomto menu je mozne nastavovat apekty suvisiace zo sukromim a moznostami obmedzenia divakov videa.
6.3 Upload
Pridavanie spolutvorcov do “titulkov” :)
6.4 Upload
Moznost nahodit video do skupin alebo kanalov alebo albumov.
6.5 Upload
Moznost pridat fotky z flickru ku videu..
Celkovo upload podla mna nic moc, bolo by to lepsie na jednej stranke vsetko (napriklad cez menu ktore by sa dali rozkliknut).
1. Index
Index na youtube poskytuje uzivatelovi moznost si uvodnu stranku usporiadavat pridavanim a odoberanim “modulov” ako su zoznamy popularneho obsahu, posledne pridane videa, a podobne. Inak sa na indexe nachadzaju spotlight, featured a recomended videa - odporucania funguju podla historie pozeranych videi. Interface sa sklada z jednoducheho a vyrazneho vyhladavacieho okienka a par moznosti ako Home, Videos a Channels. Stlpec napravo je okrem reklamy urceny prepajaniu sa cez socialne siete a poste.
2. Profile
Profilu nadradeny je dominantny searchbox s generickym menu. Profil ma najvyraznejsi prvok posledne pridane video uzivatela, nad nim vyrazne moznosti zacat sledovat uzivatelovu buducu aktivitu, pripadne prepnut si profil do modu v ktorom vidiet len uzivatelove videa usporiadane do stvorcovej mriezky. V beznom mode su v profile viditelene este rozne moduly, zoznam ludi ktori sleduju tohto uzivatela, zoznam jeho poslednych videi, informacie o uzivatelovi, uzivatelovi priatelia, komentare ku uzivatelovi ..
3. Video
Prezeranie videa. Interface j tuna uz celkom komplexny aby umoznil celu hlbku interakcie od jednoducheho a intuitivneho prezerania videi az po vyhladavanie podobnych, pripadne komentovanie alebo videoreakcie. Okrem default utube searchboxu a menu tu je hlavne okno s prehravanim videa, umoznujuce ho hned zdielat na socialnych sietiach pripadne navigovat do oboch stran cez pribuzne videa. Napravo sa nachadza kratka informacia o videu s linkou na video ako aj retazcom [pre pridavania (embedding) do webovych stranok. V stlpci napravo este dalsie videa od uzivatela a pribuzne videa ku prave pozeranemu. Pod samotnym videom moznosti si ho pridat do oblubenych, zdielat, pridat do playlistu pridadne nahlasit porusenie pravidiel, hodnotit video,. pozerat video odpovede a nakoniec diskusia ku videu s moznostou hodnotit diskusne prispevky.. nechyba ani reklama na chrome kedze utube bol kupeny googlom..
4. My Videos
Hlavne menu sa nemeni, zvysok je rozdeleny na dve casti - sekundarne menu napravo, a podla toho co sa v nom zvoli sa meni vacsia cast obrazovky napravo. Na screenshote vidiet zoznam uploadnutych videi s moznostou triedit ich podla viacerich kriterii, vyhladavat v nich, pricom ku kazdemu videu je mozne okamzite vykonat okamzite nejaku z viacerich akcii - editovat, pridat titulky, zmazat alebo stiahnut, etc ..
1. Index
Pozliepane z prvkov vlastnych roznym inym portalom. Centralny prvok je video zo zvukom ktore sa hned pusti na stranke, potom drop-down menu poskytujuce vyber kanalov, jazyka a napokon vyhladavanie. Zaujimava je ikonka broadcast. Vedla centralneho videa su uputavky na nasledujuce vysielania. Pod video zoznam clankov z oblasti popkultury.
2. Kanaly
Su usporiadane v mriezke v centralnom stlpci ktory sa da posuvat nizsie. K videu sa zobrazia podrobnejsie informacie ked nad neho prejdeme myskou. Moznost triedit podla kategorie pripadne jazyka, na spodku centralneho stlpca moznost posuvat sa na dalsie stranky v kategorii.
3. Kanal
Centralnym prvkom je videostream a nalavo leziace chatovacie okienko. Okrem toho sa tu ponuka standard v oblasti video-streamov: prelinkovatelnost na socialne siete, reklama, dalsie videa suvisiace s uzivatelom, pripadne odporucane, moznost individualnej grafickej upravy profilu..
4. Streamovanie
Okienko na streamovanie sa nachadza vedla okienka v ktorom moze autor reagovat na chat a komentare divakov.
1. Home
Konecne iny princip, TokBox je zamerany na video chat, pozdravy a pohladnice. Menu v stlpci nalavo, v strede interface ALA pracovna plocha s okienkami co sa po nej daju hore-dole presuvat, + moznost chatovat priamo z browsera cez viacero IM sluzieb. Navigacia nalavo cez graficku aj textovu podobu (ikonky, vs text menu)
2. Video Chat
plavajuce okienko s obrazom z kamery a so sirokymi moznostami prepajania na socialne siete a video-streaming stranky. Pod video je mozne s pozvanymi ucastnikmi chatu komunikovat cez text.
3. Inbox
Je schranka s prijatymi video spravami, ktore je mozne prezerat, mazat, odpovedat, etc.. nic specialne. spravy sa nemozu hybat. nieco ako video smsky v teflone.
1. Index
Opat video co sa pusta automaticky pri loade stranky zo zivym streamom, potom zopar featured streamov hned vedla, pod tym klasicka zmes platenych reklam, uputavok na iny obsah, featured a most viewed obsahu.
2. Live Now
Prehlad live videa. Bohata moznost triedit podla poctu divakov, vysky hodnotenia, pohlavia (:)), geografickej lokacie.. Videa zoradene v mriezke, s info o pocte divakov a hodnoteni, dole moznost prepinat sa na dalsie stranky.
3. Stream
Video / chat okienko. Dole nasleduju infosky a pribuzne videa, standard. Okolo okna z videom dost neintuitivne ikonky chatu + textove buttony na embed, subscribe a podobne.
1. Stickam
Podstandard v oblasti ..
2. Stream
Drevorubacsky nasekany interface kde vidiet vlastny livestream, a streamy ostatnych vstupov + moznost chatovat ..
1. Overview Viacere urovne menu. Hore napravo menu pre uzivatela tykajuce sa stranky a nesuvisiace s jeho projektami. Nalavo stlpec obsahujuci stromovu strukturu pracovnych adresarov a “workgroups”. Najviacej vyrazne su klasicke taby v strede. V tabe overview prehlad videi a poslednych sprav v danej “workgroup”.
2. Files Okrem standardneho Cozimo menu pribudla dalsia uroven pod tabmi. Je tu moznost roznych foriem pridavania obsahu, napravo, menej dolezita moznost roznych sposobov zobrazenia obsahu. Pri kazdom videu je este moznost rozkliknut actions, ukaze sa menu s viacerymi moznostami manipulacie s video subormi.
3. Collaborate Ku predchadzajucim pribudne este dalsie moznosti. Pod tabmi su teda nejake zakladne nastavenia, a pod nimi novy riadok v menu ktorym sa daju vyvolavat plavajuce okna s chatom, zoznamom kolaboratorov, a z nastrojmi ktore modifikuju video, pridavaju anotacie, text, etc… Video je mozne posuvat v case, na casovej osi vidno kde su pridane nejake noticky. V tomto tabe je mozne sa presuvat po vsetkych videach vo foldri navigaciou napravo hore..
4. Messages V messages je to celkom prazdne, tento tab umoznuje prispievat komentarmi a odkazmi a odpovedat na ne.
5. Workgroup Vo workgroup je mozne pridavat a mazat foldre, rovnako ako uzivatelov pracujucich na projekte. Menu opat standard + minimum dalsich veci.
Mediasilo je ako normalna desktopova apkikacia pracujuca v ramci browseru .. Mediasilo je online storage a archiving nastroj pre produkcne spolocnosti pracujuce s videom. je mozne videa tagovat,
1. Workspace
Dva stlpce oddelene plochou so zoznamom videosuborou. Moznost pozerat, anotovat videa, uploadovat videa. Pripadne si zvolit ine sposoby prace s materialom.
2. Asset details
Ukazuje akym sposobom su zobrazene metadata ku videu, popis videa a jeho prepis. Nic extra.
3. Statistiky sledovanosti
Moznost zvolit obdobie ako rozsah pre statistiku. Oproti inym online stat softom dost malo moznosti. Nalavo zostava standardny nastrojovy panel
4. Search
Vyhladavanie videa, “ineho”, logovych poznamok podla viacerych kategorii.
1. Dashboard
Jednoduche prehladne menu zo zaloziek. Z dashoboadu sa da jednym kliknutim dostat ku najdolezitejsim funkciam skrytym v ostatnych zalozkach.
2. Content
Kaltura je zaujimavejsia z pohladu funkcnosti ako z pohladu interfejsu, menu je jednoduche, pouzivaju sa okienka ktore vyskakuju po kliknuti na gombik rovnako ako na desktopoch. Da sa s nimi hybat ale je to zbytocne kedze je mozne otvorit len jedno okienko.
3. Content 2
Prehlad video suborov k dispozicii.
4. Content 3
Prehlad a manipulacia s playlistmi.
5. Account
Nastavenia a prehlad o pouzivatelskom ucte.
6. Analytics
Prezeranie statistik.
7. Application
Moznost si nastavit vzhlad a funkcnost Kaltura playera.
http://twidla.com - Twiddla calls itself a web-based meeting playground.
1. Canvas
Interface je jednoduchy, tzv. web aplikacia, v hornej liste existuje par nastrojov na kreslenie, pisanie, manipulaciu s objektmi a geometrickymi tvarmi, naboku mame zase komunikacne okienko (chat), v dolnej liste zase moznost vybrat par roznych typov dat ako su obrazky, maily, matematicke vzorce.. V strede sa nachadza plocha na ktorej prebieha vizualna interakcia..
http://ushahidi.com/about - Our goal is to create a platform that any person or organization can use to set up their own way to collect & visualize information. The beta version platform is now available as an open source application that others can download for free, implement & use to bring awareness to crisis situations or other events in their own locales..
1. Index
Na vrchu stranky je viditelne lokalne a medzinarodne cislo pre reportovani incidentov do mapy, pod nim nastroje na vyhladavanie v reportoch, vyzva na pomoc a tlacitko pre internetove oznamovanie incidentov. Niektore prvky menu sa viackrat opakuju (kontaktne cisla, odkliky na oznamenie incidentu) zjavne kvoli vacsej efektivity + aby uzivatel nemusel posuvat stranku az na zaciatok.
Dominantnym vizualnym prvkom je tuna mapa zobrazujuca port-au-prince s vizualizaciou krizovych oblasti z ktorych je najviacej reportov. Mapa je interkativna a da sa triedit podla druhu a kategorii incidentov (zdravotnicke pohotovsti, ohrozenia, logisticke pohotovosti, novinky o ludoch, etc). Mapa agreguje udalosti v case ktory sa da lubovolne nastavit, pripadne sa mapa moze nechat bezat ako video ktore zobrazuje vyvoj situacie za tento cas. Aktivitu v danej kategorii icnidentov vidiet aj na grafe pod mapou. Do mapy je mozne doplnat aj dalsie vrstvy zobrazujuce fungujuce medicinske zariadenia, stav mostov, epicentrum zemetrasenia a podobne. Druha polka indexu ma formu social-media agregatoru s najnovsimi tweetmi s tagom #haiti, vyzvou tagovat fotky z haiti, google aplikaciou na oznamovanie najdenych a nezvestnych osob, plus agregaciou clankov o haiti v mediach.
2. Reports
Zoznam oznameni a ziadosti o pomoc zoradeny od posledneho pridaneho. Kliknutim na oznamenie sa da precitat jeho originalna (kreolska) verzia, cislo s ktoreho bolo osodlane a dalsie podrobnosti. Oznameniam je mozne pridavat alebo uberat hodnovernost. Takisto vnutri vidiet ci uz niekto zareagoval a vyslal pomoc (toto by mohlo byt viediet aj zvonku, takym sposobom aby bolo jasne ci este alebo uz netreba riesit). Tiez mi chyba moznost zmysluplneho triedenia/hladania oznamov, pripadne nejakej feature-extraction - automatickeho tagovania prispevkov pre ich strojovu klasifikaciu ..
3. Submit
Oznamovanie kritickych udalosti cez net. najdolezitejsi prvok je popis incidentu, potom vedla neho jeho lokacia na interaktivnej mape lokality (mozne zadat aj priamo suradnice z GPS zariadenia). Oznamenie je mozne zaradit do viacerych kategorii a pripojit linku na video, pripadne ku nemu nahrat fotky.
4. Alerts
V tejto podstranke je mozne udat svoju lokaciu a geograficky rozsah posobnosti a tak si predplatit notifikacie o prichadzajucich krizovych udalostiach ktore su v dosahu. Notifikacia je mozna cez telefonne cislo pripadne email. Graficky dominantny prvok je interaktivna mapa.
http://riff.instedd.org - Although development of Riff has initially been focused on health-related detection scenarios, the underlying system is a general collaboration environment for content creation, social metadata annotation, and automated analysis with potential applicability in a wide range of areas.
1. Riff index
Zoznam Riff aplikacii na stranke instedd.com. Je mozne jednoduche vyhladavanie podla klucovych slov alebo priamo ist na Riff s konkretnym nazvom. V hlavnom stlpci sa nachadza zoznam aplikacii ku ktorym su zobrazene zakladne data ako popis aktivita a kto je vlastnikom.
2. Riff features
Anotovany screenshot z Riff aplikacie. Menu zlozene z troch stlpcov - nalavo polozka filtre, kde je mozne vyhladavat v agregovanych datach podla roznych zadefinovanych filtrov, pripadne vytvarat nove. V strede su jednotlive agregovane data tviriace vlakna podla podobnosti obsahu, tieto je mozne tagovat a anotovat, pripadne zaradzovat do roznych threadov. Napravo stlpec v ktorom je mozne vizualne sledovat oblak tagov, ptripadne ich vyvoj v case pomocou grafu, pripadne konfigurovat celu aplikaciu a pridavat alebo odoberat clenov, zdroje dat a pridavne moduly.
3. Riff examples
Priklady vyuzitia Riff aplikacie na sledovanie a skore varovanie v pripade epidemii. Na prvom obrazku vidiet Riff pre skore varovanie pre juhovychodnu Aziu, na mape su anotovane lokacie o ktorych sa v zdrojoch dat/mediach objavili zmienky o prepuknuti/vyskyte nejakej choroby.
Dalsie obrazky ukazuju Riff pre sledovanie vyskytu a sirenia chripky H1N1, druhy obrazok ukazuje zadefinovanie filtra pre sledovanie vyskytu v strednej Amerike, treti potvrdene vyskyty chripky vo Vychodnej Azii, Tichomori a Strednej a Severnej Amerike.
http://www.healthmap.org/en - HealthMap brings together disparate data sources to achieve a unified and comprehensive view of the current global state of infectious diseases and their effect on human and animal health. This freely available Web site integrates outbreak data of varying reliability, ranging from news sources (such as Google News) to curated personal accounts (such as ProMED) to validated official alerts (such as World Health Organization). Through an automated text processing system, the data is aggregated by disease and displayed by location for user-friendly access to the original alert. HealthMap provides a jumping-off point for real-time information on emerging infectious diseases and has particular interest for public health officials and international travelers.
1. Index
Index je hlavna a a najdolezitejsia podstranka na Healthmap - uzivatelovi je okamzite dostupne vsetko co potrebuje (velmi podobne s ushanti).
V primarnom menu je moznost vybrat si z viacerich jazykov, sa prepnut na ine pod-stranky, pripadne si zvolit specializovanu mapu ktora je spravena pre aktualne problematicke udalosti ako je Haiti alebo chripka H1N1.
Dominantnym prvkom interface je svetova mapa na ktorej su zaznacene oblasti vyskytu chorob. Mapou je mozne manipulovat a nechavat si zobrazovat rozne preddefinovane oblasti ako su Europa, Azia, Afrika, Blizky Vychod a podobne. Mapou je mozne aj volne navigovat, pricom pocet a rozsah vyskytov chorob na nej zavysi od casoveho rozpatia ktore si moze uzivatel nastavit pomocou slideru pod mapou. Data na mape su aktualizovane kazdu hodinu.
V stlpci ktory je nalavo od mapy je mozne vypinat/zapinat rozne zdroje dat, ci uz su to verejne media, vedecke spravodajstvo, oficialne zdroje alebo reporty od ocitych svedkov. Dalej je mozne volit zobrazovanie roznych kategorii reportov, pripadne kategorii chorob ktorych sa reporty tykaju, takisto je mozne zobrazovat spravy len zo specifickej krajiny.
Pod mapou sa nachadza formular na oznamovanie ocitych svedectiev, pripadne spravodajstva ktore uniklo prednastavenym filtrom.
1.1 Index s reportom
Screenshot zachytava detail pouzivania mapy so zobrazenim dat ku reportu v Nemecku. Po kliknuti na titulku sa otvori nove okno s celym clankom a podrobnostami o udalosti.
2. Outbreaks near me
Healtmap poskytuje zaroven aplikaciu na Android a IPhone ktora uzivatelovi poskytuje real-time informacie o hlasenych vyskytoch chorob v jeho blizkosti. Pomocou aplikacie je mozne odosielat informacie o chorobach o ktorych vie uzivatel.
* v com spociva rozdiel medzi youtube a video archivmi ?
PAD.MA - short for Public Access Digital Media Archive - is an online archive of densely text-annotated video material, primarily footage and not finished films. The entire collection is searchable and viewable online, and is free to download for non- commercial use.
1. Browse
Interface padmy je v dvoch urovniach, hore sa nachadza navigacia a moznosti triedenia, search, dole zase vyber narativnej linie, praca s vysledkami a moznost uploadnut video. Medzi tymito dvama sa zobrazuju ikonky z vybranych videi.
2. Browse - Map
Dalsia moznost ako nachadzat videa je s pouzitim geografickej notacie. Uzivatel zada lokalitu alebo klika na mape a podla oblasti ktoru oznaci sa mu zobrazia tejto lokalite patriace videa. Moznost zadavat aj priame suradnice, pouziva sa google maps. Nalavo je klikatelny zoznam lokalit, napravo zase mapa.
3. Video - info
Jedna z dvoch urovni prezerania videa, umoznuje rychle a intuitivne preview videa skrz behanie myskou po horizontale jeho ikonky, ktorej obsah sa s tymto pohybom meni. V sekcii info je mozne sa dostat vyssie ku lokalite v ktorej sa video nachadza, alebo ho stiahnut alebo sa prepnut do editovacieho modu. Ako zvycajne, primarne menu zostava zachovane.
4. Video - edit mode
V editovacom mode je mozne anotovat urcite useky videa textom a tagmi, pripadne prispievat ku transkriptu ktory sa meni v zavislosti od plynutia videa. Zaujimava funkcnost je aj linearna vizualizacia videa vdaka ktorej je lahke vidiet strihy a pohybu kamerov v ramci videa.
http://www.archivesaudiovisuelles.fr - The Audiovisual Research Archives Program (ARA) of ESCoM welcomes you to its portal devoted to scientific and cultural heritage. ARA’s material covers all the human and social sciences and has an international focus on research, education, development, and intercultural dialogue.
1. Index
Najvacsiu pozornost na indexe uputa informacia a vyzva prispiet poznamkami ku planovanej reorganizacii organizacie. Dizajn je nesumerny a rozbity, v stplci nalavo vidiet ponuku roznych mnozin obsahu v archive, v centralnom stplci su zobrazene posledne zmeny, vybrane videa a mnozina tagov, navigacia je primarne textova a graficke prvky sa obmedzuju na malinke ikonky - screenshoty z ponukanych videi. Interface je celkovo neprehladny je na nom prilis vela navigacnych prvkov.
2. Topics
Zoznam tem v ktorych su zadelene videa v archive AAR je jednoducha textova navigacia. Temy su rozdelene do dvoch stplcov - socialne a humanitne vedy a historia vedy a technologii. Ku kazdej teme je zobrazeny pocet videi v archive ktore pod nu spadaju, takisto je moznost kategoriu sledovat cez RSS.
3. Topic
Navigacia v danej teme je rovnaka vo zvysku stranky - primarne textova, videa spadajuce pod temu su zvlastne rozhadzane - striedavo je ikonka nalavo alebo napravo, uzivatel teda musi ocami behat pos tranke viacej v porovnani s moznostou ze by ikonky boli zarovnane. V ramci temy je mozne vyhladavanie podla viacerych kriterii a takisto navigacia do dalsich stranok so zoznamom videi v danej teme.
4. Video prescreen
Stranka s informaciami o danom videu zobrazuje mnozstvo zbytocnych metadat ktore by sa patrilo schovat niekam kam si ich uzivatel pojde najst ak ho budu zaujimat a hned poskytovat moznost prehravat video, co sa vsak neda a je to mozne az po odkliku. Na stranke sa este nachadza obsirny popis tematiky a obsahu videa.
5. Video watch
Prehravanie videa poskytuje moznost vybrat si z dvoch formatov - windows media video a adobe flash video v dvoch kvalitach - nizsej a vyssej. Video je rozdelene do pasazi, ktore zavysia od hlavnej temy o ktorej sa v danej pasazi rozprava. Uzivatel sa tak moze preklikat ku teme v danom videu ktora ho zaujima najviac. Pod prehravacom sa nachadzaju moznosti bookmarknut si video, odporucit ho znamim pripadne ho oznacit ako nefunkcne pre spravcov archivu.
http://watch.mit.edu - video at MIT the gateway to online video collections
1. Index
Na uvodnej stranke vidiet par “featured” videi, dominantne je vsak rozdelenie na tri stplce, ktore su MIT Community videos, Public lectures, a Course videos. Komunitne videa a verejne prednasky su zoznamy jednotlivych videi, zatialco stlpec videi z kurzov je zoznamom vedeckych disciplin z ktorych mozno pozerat video-prednasky. Na stranke sa este nachadza moznost vyhladavania videi.
2. OCW Index
MIT OpenCourseWare je na svetovo znamim online archivom prednasok jednej z poprednych technickych univerzit. Podstranka ma teda OCW standardnu navigaciu (navigacne menu hore a nalavo). Video archiv je usporiadany podla kategorii ktorymi su jednotlive vedecke discipliny. Pod tymto zoznamom sa nachadza obsirnejsi v ktorom su pod kazdou kategoriou rozpisane jednotlive prednasky do nej spadajuce. Ku kazdej prednaske je ikonkami naznacene ci su k nej dostupne audio alebo video zaznamy, pripadne dalsie data. Jednotlive ikonky su vysvetlene v legende nad podrobnym zoznamom.
3. Course
Podstranka ku jednotlivym kurzom je rozdelena na stlpec nalavo, v ktorom je mozne najst syllabus, zoznam literatury, ulohy a zoznam video prednasok, takisto stahovat materialyku prednaskam alebo ziskat hotovu citaciu do bibliografie. V centralnom stlpci je loho - ikonka prednasky, kratky popis a odklik na zoznam video-prednasok.
4. Video lectures
Jednoducha podstranka zo zoznamom video-prednasok.
5. Lecture
Prednaska poskytuje moznos stiahnut si zvukovu stopu z prednasky z roznych internetovych sluzieb ako je iTunes alebo Internet Archive, pripadne rovno pozerat video embednute v stranke prostrednictvom Youtube.
http://ssa.nls.uk - The Scottish Screen Archive is a film and video collection of over 100 years of Scotland's history.
1. Index
Index ma graficky banner, cez ktory sa daju vyhladavat videa. Pod nim sa nachadzaju rozne formy vyhladavania a prehladania videi - podla kategorii, miesta z ktoreho pochadzaju, temy videa, dekady, etc. Takisto je na hlavnej stranke moznost ihned pozerat vybrane video z archivu.
2. Browse
Podstranka z celymi filmami obsahuje zoznam videi s ikonkami, nazvami, kratkym popisom a udajmi o videu. Zoznamom je mozne listovat. Napravo sa nachadza menu s moznostami prezerat videa podla inych klucov.
3. Watch
Pozeranie videa je stranka na ktrej dominantnu ulohu zohravaju informacie a anotacie o videu, ktoreho obrazovka je umiestnena napravo hore. Video je mozne pridat do uzivatelovho personalizovaneho zoznamu videi, takisto ho syndikovat na socialnych sietiach a web2.0 sluzbach. Pod videom sa nachadza moznost vyhladavat podobne filmy podla dekady alebo tem ktorymi sa video zaobera. Po dopozerani videa sa v playeri zobrazi ponuka inych, pribuznych videi.
http://ubu.com - UbuWeb is a completely independent resource dedicated to all strains of the avant-garde, ethnopoetics, and outsider arts.
1. Index
Index ubu webu je striktne textovy. Tvori ho viacero vertikalnych stlpcov. Prvy obsahuje jednoduchy search-bar pod ktorym je navigacia a rozne nastroje: moznost sledovat ubu na twittri, pouzit RSS kanal, navigacia je vo forme kolekcii ktore su zadelene na film a video, etnopoeziu, zvuk a rozne ine kategorie. Dalsie stlpce su zoznamy posledne pridateho materialu, kratke zivotopisy vybranych umelcov, alebo obsah z ubuwebu zostavovany prizvanymi umelcami/kuratormi ktory zostavia vyber desiatich medii nachadzajucich sa v archive ubu webu. Aj napriek svojej textovosti je navigaciaa interface ubu webu prehladna.
2. Zoznamy
Interface pre jednotlive kolekcie ubuwebu je minimalisticky, okrem tematickeho banneru sa tu nachadza odklik na hlavnu stranku a potom uz len abecedny zoznam vsetkych umelcov nachadzajucich sa v archive. Pod zoznamom umelcov je sprievodny text a linky na disgtributorov alebo lokacie kde mozno videa pozerat.
3. Umelec
Podstranka zo zonamom prac umelca obsahuje odkliky na vyssiu kolekciu (video, zvuk) a hlavnu stranku. Na podstrabke sa nachadza zoznam diel daneho umelca ktore su v archive a potom jeho biografia / kuratorsky text.
4. Watch
Pustanie obsahu je najminimalistickejsou castou ubuwebu - nachadza sa tam len prehravac obsahu a odkliky na vyssie kategorie navigacie. Ziadne moznosti sindikovat ani pribuzne videa.